• Odżywiajmy się prawidłowo i niechaj pożywienie będzie naszym lekarstwem.

Racjonalne odżywianie opiera się na zaleceniach nauki o żywieniu.Posiłki powinny być planowane w oparciu o normy żywienia i wyżywienia oraz tabele wartości odżywczej produktów spożywczych.Pod uwagę powinny być wzięte  uwarunkowania genetyczne,społeczne i kulturowe.

Pięć zasad racjonalnego odżywiania:

1)  Zbilansowanie pod względem energetycznym

Jest to zapewnienie równowagi między ilością energii wydatkowanej i spożywanej z pokarmem. (dostarcz organizmowi tyle energii ile jesteś w stanie wydatkować)

2) Zrównoważenie wartości odżywczej

Jest to dostosowanie spożycia składników odżywczych do zapotrzebowania organizmu

3) Zachowanie właściwych proporcji między składnikami odżywczymi

Umożliwia to organizmowi ich optymalne trawienie,wchłanianie i wykorzystanie przez ustrój.

4) Właściwy tryb życia

Wyrażony jest jakością,wielkością i liczbą posiłków,zapewniający organizmowi optymalne funkcjonowanie. (4-5 posiłków, przerwy między posiłkami ~3h ).

Zbyt długie przerwy pomiędzy posiłkami powodują zmniejszenie koncentracji uwagi,ociężałość,zmęczenie oraz osłabienie.Stany te związane są ze zmniejszeniem się zawartości glukozy we krwi. W doświadczeniach na zwierzętach laboratoryjnych i w badaniach na ludziach wykazano,że rozłożenie przewidzianej dziennej racji pokarmowej tylko na 1-2 posiłki wywiera szkodliwy wpływ na organizm,łącznie z tendencją do powstawania otyłości, co się wiąże z szybszym odkładaniem tkanki tłuszczowej.

5) Urozmaicenie

To spożywanie jak najbardziej różnorodnej żywności. Umożliwia to dostarczanie organizmowi wszystkich składników odżywczych. Nie ma bowiem jednego produktu spożywczego,który w dłuższym czasie mógłby dostarczyć człowiekowi wszystkich składników pokarmowych w niezbędnych ilościach.

Reklamy