RSS Feed

Śliwki

Znane nam wszystkim

Na rynku istnieje wiele odmian śliwek tj. mirabelki,  lubaszki, węgierki, renklody. Różnią się kolorem zewnętrznym, strukturą miąższu, wielkością, kształtem, smakiem, oraz różnorakim zastosowaniem.

Obecnie uprawianych jest ok. 2 tysięcy odmian, a znaczenie w sprzedaży ma nieco ponad 90.

Wgląd w tablice

Świeże śliwki są bogate w witaminy i składniki odżywcze, jednak ze wzglądu na walory zdrowotne, to forma suszona jest skarbnicą minerałów.

Suszenie powoduje, że 100g tych owoców jest kilkakrotnie bardziej kaloryczne w porównaniu ze świeżymi. Proporcjonalnie zwiększa się ilość węglowodanów, ale także i białka. Zawierają bardzo dużo potasu, wapnia, magnezu, żelaza, B-karotenu, wit.A, B2, PP. Ze względu na znaczną zawartość błonnika pokarmowego wspomagają pracę układu pokarmowego. Liczne włókna roślinne „wymiatają” z jelit resztki jedzenia, które prowadzą do rozwoju procesów gnilnych.

Śliwki są bardzo dobrym źródłem przeciwutleniaczy, które bronią organizm przed negatywnym działaniem wolnych rodników. Zmniejszają ryzyko wystąpienia i rozwoju chorób nowotworowych, wzmacniają układ krążenia i opóźniają procesy starzenia.

Suszone mają dużą zdolność pochłaniania wolnych rodników, a liczba ORAC w 100 g wynosi 5,770 jednostek, co stawia je na bardzo wysokim poziomie w porównaniu z pozostałymi roślinami.

U niektórych osób śliwki są przyczyną wzdęć.

Śliwka w kuchni

Duża zawartość pektyn sprawia, że śliwki nadają się idealnie na przetwory. Dzięki temu naturalnemu środkowi zagęszczającemu uzyskujemy dżemy i powidła o pożądanej konsystencji. W skład wielu przepisów na przetwory tuż obok śliwek stoi cukier, który zapewniam Was, że w 99% jest zbędny. Można zrobić pyszne dżemy i powidła bez użycia środków słodzących. Śliwki same w sobie są bardzo słodkie i przy odpowiednim wysmażeniu nie potrzebują dodatku białego proszku.

 Te śliwki jakoś tak ładne pachną…

Do słoika. Marszzz! Gęsiego, gęsiego…

Tygrysek  pilnuje

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

%d bloggers like this: